Na začiatok by som sa chcel poďakovať organizátorom za skvele zvládnutú konferenciu. Všetko prebiehalo bez problémov a myslím, že to bol zatiaľ najlepší Wordcamp. Mohli sme si vypočuť odborníkov, ktorí už na českej (nie len WordPress) scéne niečo znamenajú a majú za sebou množstvo úspešných projektov. Či už je to Filip Podstavec, Jan Tichý, Borek Bernard alebo Vladislav Musílek. Novinkou boli aj prípadové štúdie, ktoré priniesli konkrétne príklady z praxe.

Čo som si teda odniesol a čo môžem ja a aj vy hneď začať aplikovať do svojich projektov?

 1. Aktualizujte a zálohujte si svoje WordPress weby. Vladimír Smitka v roku 2015 vypracoval prieskum WordPress webov, ktorého cieľom bolo zistiť aké verzie WP sú používané. 46% wordpress webov je aktuálnych, 10% používa staršie verzie (ale aktualizované), ostatných 44% je neaktuálnych a sú ľahkým cieľom pre hackerov.
 2. Administrátorské heslo by malo slúžiť iba na správu webu a nie na písanie článkov.
 3. Linkbuilder Filip Podstavec okrem iného upozorňoval aj na potrebu vnútorného prelinkovania webu, je dobré sa tiež vracať k starším článkom a aktualizovať ich obsah ak sa niečo časom zmenilo.
 4. Po prednáške Jana Tichého som mal chuť hneď prejsť na Google Tag Manager, ktorého výhodou je jednodnotný merací skript na všetky merania.
 5. Filip Ekl vysvetlil, že užívateľské testovanie nie je až taká veda.
 6. Kto to myslí s návrhom webov vážne, mal by začať aj s návrhom Person.
 7. Zaujímavé aplikácie (pluginy) od rôznych prednášajúcich:
  1. Gephi – vizualizácia interného prelikovania
  2. ManageWP – vzdialená správa WordPress webov
  3. P3 (Plugin Performance Profiler) – meranie rýchlosti stránok
  4. Wordfence – bezpečnostný plugin
 8. Tento článok píšem v aplikácii WordPress (WP Calypso projekt) a ďakujem za tip Jánovi Bočínecovi.
 9. Petr Bechyně označil email, ako mŕtvy nástroj pre komunikáciu z klientom. Odporúča nástroje ako Basecamp alebo Asana ja doporučujem Wunderlist.
 10. Domáca úloha od Vladimír Smitka.

wordcamp-2016-uloha

Zaujímavým spestrením tejto akcie boli retro písmenková polievka, pekné WordPress tričko a veľa nálepiek, ktoré už zdobia môj notebook. Čo sa na konferencii páčilo vám?