Konferencie WebExpo 2015 som sa zúčastnil po 4 rokoch. Zmenilo sa toho veľa, okrem priestorov a množstva ludí aj štýl prednášok, ktoré boli všeobecné a viac filozofické ako konkrétne a technické. Priestory boli naozaj pekné, atmosféra v Kine Lucerna bola úžasná.

https://twitter.com/andysynak

Obával som sa prechodov medzi jednotlivými prednáškovými halami, ale všetko bolo úplne v pohode, čas 20min bol dostatočný aj na menšie občerstvenie. S mapky konferencie mi nebolo úplne jasné, kde sa nachádza Mramorový sál, ačakával som jeden centrály bod a aspoň smerové šipky, ktorým smerom sa vydať (možno to, ale bude aj mojím nie najlepším orientačným zmyslom). Na druhú stranu organizátori boli ochotní a s úsmevom poradili. Wifi fungovala obstojne. Menšie sklamanie nastalo v množstve občerstvenia. Cena vstupenky nebola najlacnejšia, tak si návštevníci zaslúžii aspoň obed zadarmo.

Čo sa týka prednášok uvediem pár, ktoré ma zaujali:

Find your inner product manager

Produkt manažér je CEO produktu

Zaujímavá prednáška od Amit Paunikar @paunikar pre produktových manažérov. Paunikar hovoril, že správny manažér by mal myslieť ako užívateľ, pretože produkty riešia ich problémy. Produkťák musí niesť zodpovednosť za produkt a mal by máť v zálohe aj plán B v prípade neúspechu. Produkt by mal zároveň  predstavovať príbeh.

Automatické nástroje pro kvalitní CSS

Robin Pokorný @robinpokorny v skratke predstavil možnosti automatického testovania CSS. Podotkol, že technickú kvalitu kódu robíme všetci len si to neuvedomujeme a to používaním syntax highlight v editoroch. Upozornil na CSSlint, z velkým množstvom nastavení a s možnosťou využita pri grunt/gulp buildu CSS. Zaujal tipom pre automatické testovanie CSS: hardy.io.

Designovanie v prehliadači

Martin Michálek @machal opäť raz nesklamal. Predstvil spôsob návrhu webových stránok, na jeho najnovšom projekte VašeČočky.cz. Začína analýzou a zberom dát, následne pokračuje návrhom lineárneho designu, skicuje pri problémových častiach (kreslí čo ho napadne a potom sa snaží z návrhov vybrať ten najlepší). Skicu si potom overuje v prehliadačoch a rôznych zariadeniach. Potom nastupuje na scénu grafika.

Chrome DevTools

Prednáška od Umar Hansa @umaar bola jedna z tých, po ktorej som mal chuť sadnúť za notebook a skúšať. Naozaj som si ju užil. Velké množstvo praktických tipov ako pracovať z Chrome DevTools si môžete pozrieť na jeho twitter účte.

Enhance!

Skvelé ukončenie Webexpo, Jeremy Keith @adactio zástanca Progressive enhancement má dlhoročné skúsenosti s návrhom webov. Niekolko krát zdôrazňoval, že stránky nemusia vyzerať rovnako v rôznych prehliadačoch/rozlíšeniach. Taktiež prišiel z veľmi zaujímavou myšlienkov, web je responzívny od základu len sami sme si to skoplikovali. Web pripravnal k eskalátoru, tie môžeme nahradiť schodmi, ale výťah nie.

Ďalší prednášajúci, ktorý zaujali:

  • Marie Schweiz / Animation for interfaces od @ma_rylou
  • Jiří Jeřábek / Výzkum v BBC: Budou to lidé používat? @jirijerabek
  • Michal Pastier / Využívání kulturních trendů namísto výhod produktů @michalpastier

Celkovo hodnotím konferenciu pozitívne, po vychytaní drobných chybčiek sa organizátor môže smelo označiť ako najväčšia a najlepšie webová konferencia v Česku a na Slovensku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *